Toksyczny współpracownik – jak sobie z nim poradzić?

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak przygotować dom na szczeniaka? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak przygotować dom na szczeniaka? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Masz problem z toksycznym współpracownikiem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić? Wiemy, że może to być nie lada problem, dlatego znajdziesz tu kroki, które możesz podjąć, by rozwiązać tą niekomfortową sytuację.

Najważniejsze to wyznaczanie granic

Toksyczne osoby najczęściej prowokują konflikty, które wpływają na atmosferę podczas pracy. Jeśli nie chcemy, by takie sytuacje nagminnie się powtarzały i negatywnie wpływały na nasze samopoczucie musimy postawić wyraźne granice. Będąc nadmiernie mili bardzo często wciągamy się w ich toksyczną grę, więc by tego uniknąć należy się w odpowiednim momencie zdystansować. Jeżeli przeprowadzana rozmowa na przykład kieruje się na temat narzekania na wszystko wokół, zamiast rozwijać go, zapytaj w jaki sposób chce rozwiązać ten problem. Takim pytaniem spowodujesz, że dana osoba zamilknie bądź skieruje rozmowę na bardziej konstruktywne tory. Wyznaczane granic będzie z czasem coraz łatwiej będzie Ci przychodzić, a toksyczne zachowania będą dla Ciebie szybciej do wyłapania.

Zacznij ignorować

Ignorowanie to bardzo cenna umiejętność w kwestii radzenia sobie z toksycznymi współpracownikami. Nie mówimy tutaj o całkowitej ignorancji, ale warto to zastosować, w przypadku niektórych zachowań. Irracjonalne zachowanie może wywoływać u nas frustracje, a więc im jest ono coraz bardziej pozbawione sensu włączamy swoją umiejętność ignorowania. Nie wciągaj się w obgadywanie współpracowników czy szefa, nie zaprzeczaj plotkom i lekceważ wszystkie sytuację, które nie mają podstaw. Jeśli dojdzie do kłótni zachowaj spokój i nie daj się sprowokować! Najczęściej najlepszym rozwiązaniem na kłótnie jest rzeczowa oraz konkretna odpowiedź. W momencie, w którym nasze emocje biorą górę, taka toksyczna osoba wie, że wygrała i będziemy dla niej bardzo łatwym celem do dalszych niezdrowych zachowań.

Rozwiązuj problemy natychmiastowo

Rozważ swoje podejście do tematu rozwiązywania problemów z toksycznymi współpracownikami. Nie dobrze jest odkładać w czasie lub udawać, że nic się nie wydarzyło! Zawsze koncentruj swoją energię na rozwiązaniu, bo to właśnie nastawienie determinuje stan emocjonalny. Skupianie się na samym problemie generuje negatywne myśli i stres, a to nie jest dobre. Choć czujemy się źle, gdy ktoś traktuje nas źle, nie możemy pozwolić sobie na pesymistyczne emocje. Będą tylko nam szkodzić, dlatego zacznij myśleć jak najszybciej rozwiązać dany problem. Po tym będziemy mogli spokojnie spać, a pójście do pracy nie będzie spędzać nam sen z powiek.