Próchnica zębów – jak zapobiegać jej powstawaniu?

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak przygotować dom na szczeniaka? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak przygotować dom na szczeniaka? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jeśli borykasz się z próchnicą zębów lub chcesz jej przeciwdziałać, to ten poradnik jest dla Ciebie. Sprawdź, jak dbać o swoje zęby, by były zdrowe i się nie psuły.

Próchnica zębów – jak powstaje?

Próchnica przede wszystkim powoduje zniszczenie struktury zęba i oddziałuje na szkliwo, jak również warstwę zębiny. Powstaje ona, gdy spożywamy produkty zawierające cukry oraz skrobie m.in.: mleko, zbożowe produkty, słodycze i gazowane napoje smakowe. Bakterie, które znajdują się w naszej jamie ustnej, podczas ich spożywania powyższych pokarmów, zamieniają je w kwasy. Te kwasy, bakterie oraz nasza ślina, łączą się ze sobą i przyklejają do zębów. Co prowadzi do rozpuszczania szkliwa, tworząc dziury.

Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy zębów?

Poniżej znajdziesz wskazówki, które musisz wprowadzić do codziennego życia, by chronić swoje zęby przed próchnicą.

Dbaj prawidłowo o higienę jamy ustnej

Myj swoje zęby przynajmniej dwa razy dziennie, stosując pasty z fluorem. Najlepiej myć zęby po każdym posiłku, a szczególnie tuż przed pójściem spać. Oprócz tego zalecamy stosowanie nici dentystycznej, by móc dokładnie wyczyścić przestrzenie między zębami. Sama szczoteczka nie jest w stanie tego dokonać.

Zadbaj o odpowiednią dietę

Spożywane posiłki powinny opierać się na zdrowych produktach, wykluczając nadmierną ilość węglowodanów. Jedząc kleiste danie, należy po nim umyć od razu zęby.

Wykonuj lakowanie oraz lakierowanie zębów

Raz na jakiś czas, warto udać się do swojego dentysty, by uzupełnić fluor, który wzmocni zęby. Możesz też wykonać lakowanie, czyli powlekanie zębów żywicą. Stosuje się to na powierzchni zębów żujących (zębów trzonowych).

Płukaj jamę ustną wodą fluorowaną

Jeśli nie używasz pasty z fluorem, warto codziennie przekłuć swoją jamę ustną wodą z fluorem. Regularne stosowanie będzie zapobiegać powstawaniu próchnicy i psuciu się zębów.

Ciekawostka, o której warto wiedzieć

Naukowcy wykonujący badania dotyczące powstawaniu próchnicy nazębnej odkryli, że żucie gumy zawierającej ksylitol opóźnia rozwój bakterii, które powodują próchnicę. Oprócz tego jest jeszcze badane kilka innych materiałów, które stopniowo uwalniają fluor. Te materiały będą umieszczane między zębami.
Jeśli chcesz dbać o swoje zęby, pamiętaj, by przynajmniej raz na pół roku udać się do dentysty na wizytę kontrolą i na bieżąco likwidować powstałe ubytki. Oprócz tego ważne jest też wykorzystywanie innych zabiegów na zęby, dostępnych u dentysty. Zęby mamy tylko jedne! W drastycznych przypadkach zostaje nam tylko wstawienie sztucznych.