Jak przygotować się do wyjścia z niemowlakiem na basen?

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak przygotować dom na szczeniaka? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak przygotować dom na szczeniaka? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W tym poradniku przedstawimy, dlaczego mając, niemowlaka warto korzystać regularnie z basenu, a także jak się do takiego wyjścia przygotować. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Basen z niemowlakiem – to musisz wiedzieć

Na basen możesz zabrać dziecko, które teoretycznie ma już 2 miesiąca życia za sobą. Choć pediatrzy zalecają odczekać z takim wyjściem do 3-4 miesiąca, by nabrało siły fizycznej i mogło w tym czasie wzmocnić swoją odporność. Pamiętaj, by nie zabierać niemowlaka na basen, które nie potrafi utrzymać główki w górze! Kolejnym aspektem dość istotnym, zanim zabierzesz dziecko na basen, jest oswojenie je z samą wodą. Kilka tygodni przed planowaną wizytą na basenie, tuż przed kąpielą niemowlaka spróbuj bawić się razem z niemowlakiem, wodą. W taki sposób oswoi się ono z wodą, a wejście do dużego basenu nie będzie sprawiało mu dyskomfortu. O czym musisz jeszcze wiedzieć? Wybieraj baseny odpowiednie dla małych dzieci, które nie będą przekraczać 120 cm. Basen taki powinien mieć łagodne wejście, a im cieplejsza woda, tym lepiej. Dla niemowląt odpowiednia temperatury wody to 37 stopni Celsjusza. W przypadku starszych dzieci (od 6 miesiąca życia) woda może mieć już 34 stopni Celsjusza. Istotne jest też, by woda miała odpowiednie stężenie ozonu oraz chloru. Woda powinna odkażać, ale przy tym nie powodować podrażnień skóry czy oczu.

Jak przygotować się do wyjścia z niemowlakiem na basen? Wskazówki

Jeśli planujesz wyjść na basen z niemowlakiem, pamiętaj, by nie było to od razu po posiłku. Daj sobie czas przynajmniej jednej godziny, zanim wyjdziesz z domu. Najlepszy czas na basen dla tak małego dziecka to popołudnie po odbytej drzemce lub rano po śniadaniu. Dlaczego? Po powrocie dziecko zje posiłek, a następnie pójdzie spać. Będziesz miała czas dla siebie! Będąc na basenie, zanim wejdziesz do wody, musisz niemowlaka rozebrać. Gdy to zrobisz owić golaska miękkim ręcznikiem i zdejmij go dopiero przy wchodzeniu do basenu. Wchodząc do wody, przytul mocno dziecko, by Twoje ciało je ogrzewało. Do wody zanurzaj się bardzo powoli! Zanurzenie niemowlaka powinno być tylko do jego ramion. Przez cały czas będąc w wodzie, obserwuj reakcje swojego maleństwa, gdy zauważysz, że czegoś się ono boi, spróbuj je uspokoić swoim głosem oraz przytulaniem. Dopiero gdy zobaczysz, że jest ono odprężone i zaczyna się bawić, możesz dać mu więcej swobody.

Pierwsza wizyta na basenie z niemowlakiem powinna odbywać się jako dwa wejścia do wody po około 5 minut, potem możesz pozwolić, by dziecko pluskało się w wodzie do 30 minut. Jeśli myślisz o zajęciach z innymi niemowlakami, to zalecamy je dopiero po pierwszym wyjściu na basen, gdy dziecko będzie oswojone z wodą.